O cafenea vieneză în inima Clujului

Cine crede că numai în vestul Europei sunt cafenele cu parfum de epocă imperială şi ştaif vienez, se înşeală! Uite că şi clujenii au aşa ceva. Se numeşte Klausenburg Café-Konditorei şi este o cafenea vieneză din Cluj, în apropiere de Librăria Universităţii, un nou loc unde clujenii, pe lângă o cafea bună, vor putea lua parte la diverse evenimente culturale. Klausenburg Café-Konditorei se găseşte în locul fostei cafenele Outwear. Aici se organizează lansări de carte, recitaluri muzicale, seri de poezie şi proiecţii de film. E o cafenea relativ nouă, deschisă la începutul lui aprilie, dar una cu cu ştaif austriac! O cafenea adevărată în centrul Clujului, această Klausenburg Cafe- Konditorei.

Klausenburg Café-Konditorei

Klausenburg Café-Konditorei, Cluj

Cei care îi trec pragul găsesc ambianţă elegantă, amintind de cafenelele imperiale vieneze: o cafea foarte gustoasă, deserturi pe măsură, se poate bea şi o bere. Localul are mobilier deosebit, atmosferă aparte, serviciu ireproşabil. Dar şi vernisaje de artă plastică sau recitaluri muzicale. Atmosfera este una de relaxare, fiind prietenoasă, întregită de eleganţa conferită de mobilierul stil asortat oglinzilor cu rame antique. Cel mai mult mi-au amintit de localurile vieneze tablourile cu portrete de doamne provenind din altă epocă, sau tapiseria care aminteşte de Modern Style, arta de la începutul sec XX. Am găsit la Klausenburg Café o cafenea de care consider că oraşul nostru avea nevoie. Are stil vienez, dar are şi o adiere de parfum românesc. La amiază, cafeneaua e plină. Preţul unei cafele e mai mic decât la alte cafenele din centru. E posibil ca astfel să se atragă oamenii de cultură, care să discute despre artă şi literatură într-un ambient atrăgător şi intim. Au avut loc lansări de carte şi au rulat pe ecrane filme celebre, ca Fragii Sălbatici, Zorba Grecul şi Cui i-e frică de Virginia Woolf. Ceştile Tiziano, în care se serveşte cafeaua, au inscripţionat anul 1919, special ales, deoarece e anul în care s-a înfiinţat Universitatea românească la Cluj-Napoca. La câţiva paşi de această cafenea e una din cele mai nostalgice cafenele clujene, Arizona, cosiderată una dintre cele mai sonore ca “nume” şi mai frecventate cafenele de pe harta culturală clujeană, care a găzduit timp de mai bine de patru decenii generaţii după generaţii de intelectuali.

Klausenburg-Café--Konditorei

Klausenburg-Café--Konditorei

Cafeneaua Klausenburg de pe strada Universităţii a găzduit în 14 aprilie , în cadrul târgului Gaudeamus, lansarea albumului de artă “Vasile Tolan”, de Georgeta Djordjevic, respectiv o masă rotundă ce a urmat lansării cărţii “Ion I.C. Brătianu. Concepţie şi management politic”, scrisă de Ion Novăcescu. Ambele volume au apărut la editura clujeană Eikon.(sursa Realitatea Cluj-Net)

38 comentarii

 1. avatar

  dar stii la ce ma gindesc eu? Eu ma gindesc ca la cafeneaua asta vieneza trebuie sa aiba prajituri sau macar niste produse de patiserie nemaipomenite! Asa-i? 🙂

  • avatar

   Te gândeşti bine! E o patiserie bine garnisită, cu bunătăţi vieneze. Totuşi, lumea pentru cafea vine…deocamdată! Să vedem, că are doar o lună şi un pic. Sunt multe şi foarte bune, că doar e vieneză…yummy! 😉

 2. avatar

  m-ai ‘spart’!, unde lîngă Arizona că doar nu-i în librărie :)))
  la Conti?

  • avatar

   Cella, Conti e vizavi! Şi e în faliment..litigiu, e închis.
   Exact între librărie şi Arizona, pe locul fostului magazin de vopsele şi creioane, etc. Apoi e intrarea la UAP, Tribuna, dar şti tu! Şi înainte de Arizona, că mai e şi un restaurant acolo…Păi tu n-ai fost demult, că era cafeneua Outwear, în locul ăleia e acum Klausenburg Café. O găseşti , e la o secundă de librărie! 🙂

  • avatar

   CELLA, e chiar in cladirea librariei Unversitatii, dar intarrea e complet separata si nu are altceva in comun cu spatiul librariei, decat cladirea. Sigur o gasesti. Ne poi si anunta! 😉

 3. avatar

  Maine intru acolo! N-am fost inca.

  • avatar

   E nouă!! Merită, cafea bună, atmosferă deosebită, o să-ţi placă!

  • avatar

   Cool-ă cafenea! Azi fost-am prima oară!

  • avatar

   Azi am descins din nou aici, cand ne-am intors de la FestivalulDramaland, une Enya a luat Premiul I. Foarte fain este! 🙂

 4. avatar
  Danielle

  Atractivă, incitantă prezentare! Un loc ce se cere a fi vizitat… la prima descindere în Cluj. Mulţumesc!

  • avatar

   Te asteptam, numai sa dai de veste! Da, e atractiva! 😉

  • avatar

   Cu placere! Te asteptam cu drag! 😉

 5. avatar

  Mmmm, vreau prajituri vieneze ! Şi bomboane Mozart ! Chiar şi lichior Mozart! 😀 Dar mai ales vreau atmosfera civilizată şi intimă pe care o evoci tu aici…Of, cam departe-i Clujul de Bucureşti 🙁

  • avatar

   Zina, asteptand cu interes continuarea articolului tau cu Bucurestii, ma intreb: unde sunt localurile acelea fantastice din Bucurestii de altadata? Poate ne spui intr-un nou fragment, plin de farmec! 😉

  • avatar

   Uite un punct bine tintit: lichior Mozart! Este si e bun! 😉

  • avatar

   Gata, am înţeles aluzia ! 🙂 Cercetez şi se face !

  • avatar

   Zina draga mea, nu e o aluzie, pur si simplu suntem curiosi si scrii tu foarte frumos! Multumim! 🙂

 6. avatar
  -X-

  … cafea vieneza. Cuvintele astea doua mi-au lasat gura apa 🙂
  Cu ocazia acestui blog al ‘clipelor de Cluj’ descopar ce lucruri interesante aveti voi acolo.

  • avatar

   -X-, insemna ca ne-am atins scopul, cu toate ca, de fapt, noi facem asta din pasiune pentru orasul nostru! 🙂

 7. avatar

  recunosc, spăşită 🙄 , că n-am făcut inventarul pe direcţia aia. ultima oară cînd am fost în Cluj
  fix ‘traseul’ acela ‘ratatîndu-l că am ajuns la Universitate prin ‘spate’ pe A.Iancu(eram cu maşina)
  îmi promit, pe cuvînt de ‘clujan’, să-mi bag minţile-n cap data viitoare 🙂
  vă iubesc, frumoşilor!

  • avatar

   Te asteptam! 😛 Pai, la cafenea, birjar! cum se spunea pe vremuri.
   Si noi pe tine! 😉

 8. avatar

  Păi, dacă voi clujenii aveți dificultăți în a o găsi, cred că mie mi-ar fi imposibil să dau de ea. Doar așa, dacă aș fi ghidată de unul dintre voi. 🙂

  • avatar

   GPS-ul îi aici! Azi fost-m acolo-n vieneză! 🙂

  • avatar

   Melami, noua nu ne e greu deloc. 😉
   CELLA e un musafir select si ea, la Cluj , care e orasul studentiei ei. Anunta din timp doar, te condcem cu placere! E in buricul targului.
   Uite ce spune si Napocel! 🙂

  • avatar

   E cool de cool. Am ramas placut impresionat!

 9. avatar

  Imi place ideea asta de cafenele in care te simti integrat, fara a fi deranjat. Cu aer cochet, boieresc, rafinat. Ii doresc sa reziste, este greu de mentinut o afacere fara ajutorul clientilor, dar clujenii vor pune umarul la asta, sunt sigura. Frumos scris, e promovare in toata regula.

Trackbacks & Pingbacks

 1. Miercurea fără cuvinte 4 – muzica aşteptării « Teo Negură
 2. Doamna de fum « Gabriela Elena
 3. Rugăciune « Teo Negură
 4. Senatul a adoptat obligativitatea controlului psihiatric pentru parlamentari, miniştri şi preşedinte « Supravietuitor's Blog
 5. Ultimul Mitropolit – 28 « Ioan Usca
 6. mai mult decât suficient… « MesterulManole's Weblog
 7. Credeţi că îşi dă demisia? | Gabriela Savitsky
 8. Comentarii la Apocalipsa – 4 | Ioan Sorin Usca
 9. Povestea teiului, parfum de tei « Mirela Pete. Blog
 10. Gazeta de perete – săptămîna #19 | coolnewz about hot thingz
 11. Gândul teiului « Gabriela Elena
 12. Giulio Romano (c. 1499 – 1 noiembrie 1546), pictor si arhitect italian | my heart to your heart

Lasa un Comentariu